Türk Gubetçi olarak Fransa’da vefat ederseniz?

Türk Gubetçi olarak Fransa’da vefat ederseniz?

Türk Gurbetçi olarak Fransa’da vefat ederseniz? Yapmanız gerekenler;
Fransa’da hayatını kaybeden Türk Gurbetçilerini, aileleri Türkiye’de defnetmek isterler. Peki Türkiye’ye defnetmek için ne yapmak gerekiyor?

Fransa’da bulunan Cenaze Yardımlaşma Fonlarından, Fransa’da bilinen adıyla DİTİB-Cenaze Fonu; Fransa’daki gurbetçilerimizin vefatları halinde Türk ve Fransız makamlarındaki işlemlerin tamamlanması, defin için gerekli dini vecibelerin yerine getirilmesi (cenazenin yıkanması ve kefenlenmesi) ve memleketlerine gönderilmesindeki zorluklar ve bunları yapabilen uzman Türk Firmalarının yetersizliği sebebiyle, Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’nin girişimleriyle 1996 senesinde kurulmuş ve bugün için DİTİB-Cenaze Fonu adıyla hizmet etmektedir.

Cenaze Fonu’nun Hizmetleri

Cenaze Fonu, vefat eden gurbetçinin Türk ve Fransız makamlarındaki işlemlerin tamamlanlası, yıkanması, kefenlenmesi, cenaze namazının kılınması, tabutlanması, Türkiye’deki bir havalimanına uçak ile gönderilmesi, havaalanından da defnedileceği mezarlığa Diyanet Vakfının ambulans ve araçları ile taşınması ve cenazeye refakat eden iki yakınının uçak biletinin karşılanması gibi hizmetleri yapmaktadır.

Vefattan Sonra Yapılması Gerekenler

Evde vefat eden gurbetçilerimiz için:
Evde vefat eden gurbeçilerimizin, “Ölüm tesbit raporu” düzenlenmesi için varsa vefat eden gurbetçimizin kendi aile doktoruna, yoksa ya da mümkün değilse de nöbetçi doktora haber verilmesi gerekir.

Hastanede vefat eden gubetçilerimiz için:
Hastanelerde vefat eden gurbetçilerimizin, hastane tarafından hazırlanan “Ölüm tesbit raporu” alınarak işlemlere başlanır.

Huzurevi ve bakımevi gibi yerlerde vefat eden gurbetçilerimiz için:
Huzurevi, bakımevi gibi yerlerde vefat eden gurbetçilerimizin, “Ölüm tesbit raporu” varsa kendi aile doktoru tarafından yoksa çağırılacak nöbetçi doktor tarafından verilir.

Yolda ya da sokakta vefat eden gurbetçilerimiz için:
Yolda ya da sokakta vefat eden gürbetçilerimizin cenazesine genellikle savcılık tarafından el konur ve cenaze incelemeye alınır.

Trafik kazası, intahar, cinayet gibi adli durumlarla vefat eden gurbetçilerimiz için:
Adli durumlarda vefat eden gurbetçilerimizin cenazelerine savcılık tarafından el konularak Adli Tıp Kurumuna sevk edilir.

Fransa’da Hayatını Kaybeden Gurbetçilerimiz İçin Gerekli Belgeler

  • Vefat eden gurbetçimizin pasaportu,
  • Vefat eden gurbetçimizin nüfus cüzdanı,
  • Vefat eden gurbetçimiz evli ise, uluslararası evlenme cüzdanı, evlenme cüzdanı uluslararası değil ise, Fransızca tercümesi,
  • Gurbetçimiz evde vefat etti ise ev doktoru veya nöbetçi doktor tarafından düzenlenen ölüm raporu,
  • Uçak nakli ile ilgili bilgi,
  • Türkiye’de defnedileceği mezarlık ismi ve adresi.

Fransa’daki Dini İşlemler

Cenazenin Fransız makamlarındaki işlemlerinin görevli firma tarafından tamamlanmasından sonra; cenaze sahiplerinin isteği doğrulstusunda cenaze en yakın gasilhanede İslami usul ve kaidelere göre yıkanarak kefenlenir. Cenaze kefenledikten sonra nakil için kullanılan uluslararası satandartta tabuta konularak cenaze yakınlarının isteği doğrultusunda en yakın camide namazı kılınır.

Cenazenin Türkiye’ye Nakledilmesi

Gerek Fransız makamlarında gerekse Başkonsolosluktaki resmi işlemleri ile dini işlemleri tamamlanan cenazenin vefat ettiği yere en yakın havaalanından, defin edileceği yere en yakın havalimanına uygun uçuş programı hazırlanır. Tabut, Kargo Şirketi aracılığı ile uçakğa yük olarak yüklenir ve AWB-Nr olarak adlandırılan kargo numarası kaydı yapılır. Cenaze havalimanın Kargo bölümüne götürülerek tartılır ve teslim edilir. Gümrük işlemleri yapılarak alıcı ismi de belirtilerek ilgili uçak şirketine evraklar teslim edilir.

Vefat eden gurbetçimiz cenaze fonuna üye ise, indiği havalimanından Fonun Anlaşmalı olarak çalıştığı firma tarafından karşılanarak, cenaze sahiplerinin daha önceden bildirdikleri adrese teslim edilir.

Vefat eden gurbetçimiz, herhangi bir cenaze fonuna üye değil ise , cenaze yakınları tarafından bizzat ilgili havalimanında teslim alınır.

Cenazelerin nakli 10.02.1937 tarihinde imzalanarak yürürülüğe giren “Berlin Sözleşmesi” olarak bilinen “Uluslararası Nakliyat Sözleşmesi’nin (Bundesgesetzblatt 1938 II sayfa 199)” ve 26.10.1973 de yürürlüğe giren Avrupa Cenaze Nakliyat Anlaşması hükümlerine göre gerçekleştirilir.(Ditibstrasbourg)

Türk Gurbetçi olarak Fransa’da vefat ederseniz?

Fransa'daki Gurbetçi Cenazesi

Fransa’daki Gurbetçilerle sohbet etmek için tıklayın.