Emrullah Gülüşken Türkiye’de!

Emrullah Gülüşken Türkiye’de!

Emrullah Gülüşken, İsveç’in Malmö kentinde yaşayan bir gurbetçimiz. İsveç’te 2 çocuğu ile birlikte yaşayan Gülüşken, 2 hafta önce nefes darlığı ve yüksek ateş belirtileri göstermeye başladı. Durumunu gören ailesi, sağlık kuruluşlarını arayarak yardım istedi. Hastanede yapılan Coronavirus testi pozitif çıkan Gülüşken’i, hastane yetkilileri eve gönderdi. Babalarının Coronavirus testi pozitif çıkmasına rağmen eve gönderilmesinin üzerine, kızları Leyla ve Samira, sosyal medya üzerinden Türkiye‘ye çağrıda bulundu.

Emrullah Gülüşke ve Kızı Leyla

“Ülkemizden bize sahip çıkması adına yardım talep ediyoruz, ne yaparız nereye başvururuz bilmiyoruz. Lütfen sesimizi duyurmamıza yardımcı olun, babamın durumu çok kötü, bir an önce müdahale edilmeli” paylaşımını yapan Samira Gülüşken, Türkiye’den yardım istedi. Leyla Gülüşken ise babasının olduğu bir video paylaştı.

Kronik kalp rahatsızlığı bulunan ve Covid-19 hastası olduğu kesinleşen Emrullah Gülüşken için kızlarının yaptığı yardım çağrısı çok ses getirdi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, harekete geçerek İsveç’in Malmö kentine bir ambulans uçak gönderdi.

Türkiye’den havalanan ambulans uçak, Malmö kentine giderek, Gülüşken ve iki kızını da alarak Ankara’ya döndü ve öğlen saatlerinde Emrullah Gülüşken tedavi altına alındı.

Twitter üzerinden bir video yayınlayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca; “COVID-19 hastası vatandaşımız Emrullah Bey’in durumundan Türkiye sabah 04’te haberdar oldu. Ambulans uçağımız, Cumhurbaşkanımızın talimatıyla 09.10’da İsveç’in Malmö kentindeydi. Hastamız, iki çocuğuyla, öğlen saatlerinde Ankara’da tedavi altına alındı. Gücünü bil ülkem!” açıklamasında bulundu.