Almanya’daki Üçüncü Jenerasyon

Almanya’daki Üçüncü Jenerasyon

Almanya’daki Üçüncü Jenerasyon;
1970’li yılların başında Almanya’ya yaklaşık 710bin Türk göçmen işçi gitti. birinci jenerasyon olan bu insanlar Almanya’da çalışma iznine sahip olarak, çeşitli işlere girdiler ve orada evlerini kurarak yaşamaya başladılar. Bu jenerasyon kısa bir süre sonra aile kurarak hayatlarını devam ettirdiler. Erken yaşta evliliklerden doğan çocuklarla ikinci jenerasyonlar dünyaya geldiler. Bu dönemde Türkler bir arada kalmak ve ilişkileri sıkı tutmak adına pazar günleri belirle mekanlarda kahvaltılar, yemekler düzenleyerek bir araya gelirlerdi ve bu bir süre sonra Türklerin ritüeli olmaya başlamıştı.

İkinci Jenerasyon

Yeni doğan ikinci jenerasyon için okullar ve eğitimler araştırıldı, Almanya’da iyi eğitim almaları için aileleri çok çaba sarfetti. Bu çabaların sonucu olarak da iyi bir eğitim alan ikinci jenerasyon, devlette, büyük şirketlerde iyi pozisyonlarda işe başladılar ya da kendi işlerini kurdular.

İlk jenerasyon genelde para kazanma amacıyla Almanya’ya göç ettiklerinden, bütün yatırımlarını Türkiye’deki memleketlerine yaptılar. Sadece tercihen yazları 1 ay gelerek memleket hasretlerini giderdiler. Türk ritüllerinden dolayı ikinci jenerasyon Türkiye’yi gayet iyi öğrendi. Türklerle arkadaşlık kurdular ve hep Türk mahallelerinde vakit geçirdiler.

Üçüncü Jenerasyon

İkinci jenerasyonun da eli ekmek tutup aile kurmaya başladıklarında, üçüncü jenerasyonun temelleri atılmaya başladı. İlk jenerasyon demleyecek çayı, ince belli bardağı bulamazken, üçüncü jenerasyon çok daha şanslıydı. Anne ve babaları Almanya’da doğup büyüdükleri için, Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı gibi Almanların önemle kutladıkları Paskalya (Yumurta Bayramı) ve Noel’i de aynı önemle kutladılar ve arkadaşlarıyla hediyeleştiler.

Üçüncü jenerasyon ilk iki jenerasyona nazaran Alman arkadaşlarıyla daha çok vakit geçirerek, Alman adetlerini ve yaşantısını yakından gördüler. Türk arkadaşlarıyla az vakit geçiriyor olmaları da anavatanları olan Tükiye’yi daha iyi tanımalarına engel oluyordu. Bu yüzden üçüncü nesil Türkiye’yi sadece 1 aylık tatilleri kadar bildiler. Alman kültürüne ve hayat tarzına daha alışkın olduklarından kendilerini Almanlığa daha yakın hissettiler.

1970’lerde başlayan Türk gurbetçiliği, üçüncü jenerasyonda değişerek Alman kültürünü benimseyen Almanyalı Türkler oldu. Daha kırık Türkçe ile Türkiye’den uzakta büyüyen bir nesil oldu.

Dördüncü jenerasyon nasıl olur? Bekleyip göreceğiz…

Üçüncü Jenerasyon

Almanya’daki Gurbetçiler ile Sohbet için tıklayınız.